You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Loading...

dr hab. inż.

Katarzyna Siuzdak, prof. IMP PAN

kieruje Pracownią Materiałów Funkcjonalnych w Instytucie Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego w Gdańsku. Jest laureatką Stypendium Start FNP i Stypendium MNiSW dla wybitnych młodych naukowców. Kieruje krajowymi i międzynarodowymi projektami naukowymi. Jest autorką ponad 100 publikacji i rozdziałów w książkach poświęconych nanomateriałom przeznaczonym do urządzeń do konwersji i magazynowania energii. Znalazła się na liście 22 Polek, które warto obserwować w 2022 roku wg Forbes Women.

Pozostali wykładowcy

Harmonogram wykładów

Posługując się kolorami, światłem czy ciekawymi wzorami możemy nieźle namieszać w głowach. Informacja zbierana przez nasze oczy jest przetwarzana w głowie, tworząc obraz, który mówi odbiorcy na co patrzy. Jednak czasem niektóre obrazy mogą nas nieźle zmylić, bo nagle wydaje nam się, że widzimy powiększającą się czarną dziurę, kafelki na ścianie zostały krzywo ułożone, a słoń ma albo 4 albo 5 nóg. I wbrew pozorom to nie magicy, a fizycy stoją za stworzeniem iluzji. Jednak przygotowanie iluzji i wpatrywanie się w nią to nie wszystko, bo najbardziej intrygujące jest to, dlaczego nie wszyscy tak samo reagują na dany obraz.

Znakomitym przykładem zróżnicowania w interpretacji koloru był spór o kolor sukienki, której zdjęcie zostało umieszczone w Internecie w 2015 r. Dla jednych miała czarne, a dla drugich niebieskie paski, a potem za sprawę zabrali się naukowcy. I nie ma się co dziwić, że wybranie koloru sofy czy wzoru ubrania, który podoba się dwóm osobom może sprawić nie lada problem.