You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Loading...

dr hab. Wojciech Grudziński, prof. UMCS

Katedra Biofizyki, Instytut Fizyki, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Specjalizuje się w mikroskopii i spektroskopii molekularnej, jego badania dotyczą lokalizacji, orientacji i organizacji molekularnej polienów (w tym w siatkówce oka człowieka), regulacji wzbudzeń w aparacie fotosyntetycznym, a także mechanizmów toksyczności antybiotyku amfoterycyny B. Prowadzi zajęcia związane z biofizyką i fizyką medyczną (optyka, optometria, pracownia fizyki medycznej).

Pozostali wykładowcy

Harmonogram wykładów

Plamce żółtej ludzkiego oka kolor nadają barwniki: luteina i zeaksantyna. Są one szczególnie skoncentrowane w centralnej części siatkówki, odpowiedzialnej za widzenie barwne i precyzyjne. Związki te nie są jednak zaangażowane bezpośrednio w procesy związane z recepcję światła. Wiadomo, za to że ich brak w naszej diecie zwiększa możliwość wystąpienia jednej z chorób cywilizacyjnych: starczego zwyrodnienia siatkówki (AMD). Niedawno wykazano, iż barwniki te działają jak molekularne żaluzje słoneczne chroniąc receptory przed nadmiernym oświetleniem i określono ich dokładne rozmieszczenie w obrębie plamki żółtej niemniej wciąż nie jest znany mechanizm, który sprawia, że kolorowa dieta zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na AMD.

Podczas wykładu omówione zostaną wyniki badań mikro-obrazowania siatkówki z zastosowaniem technik spektroskopii molekularnej oraz obrazowania w mikroskali oraz zaprezentowane zalecenia, które pomogą nam cieszyć się dobrym wzrokiem przez długie lata